facebook

Najczęstsze błędy popełniane przy wykonywaniu stropów

Kwiecień 30, 2023

Wykonywanie stropów często odbywa się w różnych, niekiedy niesprzyjających warunkach pogodowych, organizacyjnych czy technicznych. Niestety może to mieć swoje konsekwencje w postaci rozmaitych błędów, często poważnych w późniejszych skutkach. W dalszej części naszego wpisu przedstawimy błędy, jakie mogą wystąpić przy montażu stropów gęstożebrowych, np. typu Teriva, jak i stropów monolitycznych.

Więcej

Czym charakteryzują się nadproża typu L-19?

Grudzień 22, 2022

Elementy prefabrykowane w całości wykonywane są w fabryce, a na plac budowy trafiają w formie gotowego produktu. Jednym z najczęściej stosowanych w budownictwie elementów prefabrykowanych są nadproża typu L-19. Te elementy mają kształt litery L o wysokości 19 cm. Dolna stopka nadproży ma zazwyczaj 9 cm lub 12 cm, natomiast długość tego rodzaju prefabrykatu może wynosić od 90 cm do nawet 360 cm. W większości przypadków produkowane są z betonu o klasie C20/25.

Więcej

Jak zbudowane są systemy kominowe HOCH?

Czerwiec 30, 2022

Systemy kominowe HOCH wyróżniają się funkcjonalnością, niską ceną oraz łatwością w zakresie instalacji. Jak dokładnie są one zbudowane oraz co w praktyce je wyróżnia? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Więcej

Bez jakich elementów dodatkowych nie może się obyć strop?

Styczeń 25, 2022

Stropy służą oddzielaniu od siebie kolejnych kondygnacji budynku, z jednej strony tworzy go posadzką z drugiej pokrywa on sufit. W przypadku niektórych rodzajach budowli strop jest płaskim dachem. Przenosi on siły obciążenia pochodzące z ciężaru własnego, dachu na ściany, filary oraz inne elementy nośne, stanowiąc dodatkowo izolację pięter o charakterze termicznym, akustycznym i hydrologicznym. Jakie elementy dodatkowe można zastosować przy budowie stropu i jaką pełnią funkcję?

Więcej

Jak dobrać nadproża do przykrycia otworów okiennych i drzwiowych?

Sierpień 12, 2021

Budowa domu czy każdego innego budynku to tak naprawdę połączenie różnego rodzaju technologii, metod i materiałów. W ten sposób uzyskujemy możliwość wykonania dobrego jakościowo i przede wszystkim bezpiecznego budynku. Jednym z ciekawych elementów, które przy okazji pełnią niezwykle ważną funkcję konstrukcyjną projektu, są nadproża otworów okiennych oraz drzwiowych. Czym jednak są owe nadproża i jak dobiera się je, aby dobrze odgrywały swoją rolę? Przyjrzymy się bliżej temu tematowi!

Więcej

Jakie pustaki stosuje się przy budowie kanałów wentylacyjnych?

Lipiec 5, 2021

Wentylacja każdego budynku jest niezwykle istotnym elementem, który przekłada się zarówno na komfort jego użytkowników, jak i również ogólne bezpieczeństwo. Poprawnie działające systemy wentylacyjne skutkują odpowiednią cyrkulacją powietrza, doprowadzając czyste i chłodne, a odprowadzając zanieczyszczone i ogrzane.

Więcej