Stropy służą oddzielaniu od siebie kolejnych kondygnacji budynku, z jednej strony tworzy go posadzką z drugiej pokrywa on sufit. W przypadku niektórych rodzajach budowli strop jest płaskim dachem. Przenosi on siły obciążenia pochodzące z ciężaru własnego, dachu na ściany, filary oraz inne elementy nośne, stanowiąc dodatkowo izolację pięter o charakterze termicznym, akustycznym i hydrologicznym. Jakie elementy dodatkowe można zastosować przy budowie stropu i jaką pełnią funkcję?
Podczas budowy sufitu należy wykonać odpowiednie zbrojenie, przy pomocy stalowych prętów, które zalewa się betonie. Żeby dać mu konkretną formę, stosuje się szalunek z desek, a do przytrzymania konstrukcji stemple. Wypełnienie z betonu stanowi większą część kosztów budowy stropu, żeby obniżyć jego zużycie, warto stosować określone elementy dodatkowe do stropu.
Będą to pustaki stropowe deklowane, szalunkowe, siatki płaskie oraz zbrojenia. Pierwsze elementy z nich pozwalają podczas wylewania wierzchniej warstwy stropu betonem na oszczędności polegające na zużyciu betonu, eliminują zbędne obciążenie stropu, ułatwiają montaż, przyspieszają również samo przygotowanie sufitu.
Pustaki szalunkowe cenione są w budownictwie ze względu na znaczne skrócenie czasu montażu wieńca i stropu co przekłada się na znaczne korzyści finansowe inwestora — brak konieczności stosowania deskowania, czy też obmurowywania wieńca. Ostatnie elementy dodatkowe używane przy budowie sufitów to siatki i zbrojenia przypodporowe do stropów gęstożebrowych z drutu zimnowalcowanego na zasadzie zgrzewania elektrooporowego. Odpowiedni dobrane elementy dodatkowe do stropu pozwalają na szybkie zbudowanie mocnych ścian fundamentowych lub piwnicznych, w przeciwieństwie do tradycyjnego deskowania, jest to budowa stropu o charakterze monolitycznym i stanowią tym samym szalunek tracony.