facebook

Bez jakich elementów dodatkowych nie może się obyć strop?

Styczeń 25, 2022

Stropy służą oddzielaniu od siebie kolejnych kondygnacji budynku, z jednej strony tworzy go posadzką z drugiej pokrywa on sufit. W przypadku niektórych rodzajach budowli strop jest płaskim dachem. Przenosi on siły obciążenia pochodzące z ciężaru własnego, dachu na ściany, filary oraz inne elementy nośne, stanowiąc dodatkowo izolację pięter o charakterze termicznym, akustycznym i hydrologicznym. Jakie elementy dodatkowe można zastosować przy budowie stropu i jaką pełnią funkcję?

O czym trzeba pamiętać, przystępując do budowy stropu?

Podczas budowy sufitu  należy wykonać odpowiednie zbrojenie, przy pomocy stalowych prętów, które zalewa się betonie. Żeby dać mu konkretną formę, stosuje się szalunek z desek, a do przytrzymania konstrukcji stemple. Wypełnienie z betonu stanowi większą część kosztów budowy stropu, żeby obniżyć jego zużycie, warto stosować określone elementy dodatkowe do stropu.

Będą to pustaki stropowe deklowane, szalunkowe, siatki płaskie oraz zbrojenia. Pierwsze elementy z nich pozwalają podczas wylewania wierzchniej warstwy stropu betonem na oszczędności polegające na zużyciu betonu, eliminują zbędne obciążenie stropu, ułatwiają montaż, przyspieszają również samo przygotowanie sufitu.

Co jeszcze może wpłynąć na obniżenie kosztu budowy stropu?

Pustaki szalunkowe cenione są w budownictwie ze względu na znaczne skrócenie czasu montażu wieńca i stropu co przekłada się na  znaczne korzyści finansowe inwestora — brak konieczności stosowania deskowania, czy też obmurowywania wieńca. Ostatnie elementy dodatkowe używane przy budowie sufitów to siatki i zbrojenia przypodporowe do stropów gęstożebrowych z drutu zimnowalcowanego na zasadzie zgrzewania elektrooporowego. Odpowiedni dobrane elementy dodatkowe do stropu pozwalają na szybkie zbudowanie mocnych ścian fundamentowych lub piwnicznych, w przeciwieństwie do tradycyjnego deskowania, jest to budowa stropu o charakterze monolitycznym i stanowią tym samym szalunek tracony.

Wróć