facebook

Elementy murowe to gotowe elementy, z których w późniejszym czasie tworzy się mur. Na ogół mają one kształt prostopadłościanu, jednak zwykle tworzy się w nich również otwory i wycięcia. Wyróżnia się elementy murowe:

  • licowe – są przeznaczone do użytkowania w połączeniu z co najmniej jedną powierzchnią widoczną. Mogą być stosowane w miejscach, w których działają na nie zewnętrzne czynniki atmosferyczne,

  • zwykłe – wykorzystuje się je w połączeniu z zabezpieczonymi powierzchniami,

  • elewacyjne – to element z założenia poddawany działaniu czynnikom atmosferycznym. Nie zabezpiecza się go tynkiem i innymi materiałami,

  • uzupełniające – są wykorzystywane do konkretnych zadań. Najczęściej stosuje się je do uzupełniania geometrii muru.

Elementy murowe w wielu przypadkach muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Mowa tu przede wszystkim o zacinającym deszczu czy obecności wody gruntowej oraz częstych cyklach odmrażania i zamrażania. Niektóre elementy murowe z założenia mają być używane bez żadnego zabezpieczenia, dlatego muszą cechować się odpowiednio wytrzymałą strukturą.

Elementy murowe z betonu

W naszym asortymencie znajdziesz elementy murowe z betonu kruszywowego i komórkowego. Pierwsze z nich tworzy się ze spoiwa cementowego, kruszyw i wody. Często dodaje się do nich również specjalne domieszki i pigmenty, które mają za zadanie uzyskać konkretne właściwości i barwę materiału. Elementy murowane z betonu komórkowego są natomiast produkowane ze spoiw hydraulicznych z materiałem krzemionkowym, porotwórczym i wodą. Surowiec ten jest następnie utwardzany pod wysokim ciśnieniem w autoklawie.

Elementy murowe wykonane z betonu muszą spełniać określone normy – PN-EN 771-3 i PN-EN 771-4. Wyroby te składają się z powierzchni czołowej, licowej i wspornej. W naszym zakładzie produkujemy beton towarowy, który jest jednym z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do budowy ścian.

Elementy murowe można wykonywać również z innych materiałów, jak kamień sztuczny i naturalny czy silikat. Nasza firma specjalizuje się w produkcji wyrobów betonowych. Dysponujemy własną betoniarnią, w której przygotowujemy surowce zgodnie z ich przeznaczeniem. Dobieramy właściwy kolor i parametry techniczne mieszanki do potrzeb klienta i warunków, w których mają być wykorzystywane gotowe wyroby.

Gdzie stosuje się elementy murowe?

Elementy murowe są wykorzystywane przede wszystkim do wznoszenia ścian – jednowarstwowych, szczelinowych, działowych, oporowych i zewnętrznych warstw kominów. Zapewniają izolację termiczną i dźwiękową, a także pomagają zwiększyć odporność budynku na działanie ognia.

Konstrukcje murowe są powszechnie stosowane w budownictwie mieszkalnym, zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Cegła, beton komórkowy i bloczki betonowe są popularnymi materiałami do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Wyroby te są również stosowane w budynkach użyteczności publicznej, takich jak biurowce, szkoły, szpitale, sklepy, hotele i restauracje. W przemyśle stosuje się je do budowy hal produkcyjnych, magazynów i innych obiektów produkcyjnych.

Zapraszamy do kontaktu klientów z całego województwa wielkopolskiego. Dostarczamy elementy murowe osobom prywatnym, firmom z branży remontowo-budowlanej i deweloperom.

Wytwórnia Materiałów Betonowych s.c.
Elżbieta Szydlarek Leszek Szydlarek

  • Giewartów Holendry 30

           62-402 Ostrowite
  •   63 276 61 44
  •   63 274 30 76
  • wmb@post.pl

Napisz do nas