facebook

Materiały betonowe niezbędne na każdym placu budowy

Marzec 5, 2021

Prefabrykaty betonowe to niezbędne elementy do wykonania wielu prac budowlanych. Chcecie poznać najpopularniejsze rodzaje takich materiałów betonowych? Sprawdźcie ten artykuł!

Nadproża betonowe

Pierwszymi elementami wykonanymi z betonu, o jakich warto wspomnieć w tym miejscu, są nadproża betonowe. To niezwykle trwałe części, które są często używane do przykrywania otworów okiennych i drzwiowych. Odznaczają się dużą nośnością i niewielkimi wymiarami przekroju. Ze względu na ponadprzeciętną wytrzymałość z powodzeniem wykorzystuje się je w budownictwie jedno i wielorodzinnym.

Występują w różnych rozmiarach, przez co można je z łatwością dopasować do konkretnego układu. 

Zastosowanie nadproży betonowych przynosi wiele korzyści, gdyż ich użycie nie wiąże się z koniecznością dodatkowego zalewania betonem. W ten sposób znacznie oszczędza się czas i ułatwia prace budowlane. Po ułożeniu nadproży można bowiem natychmiast przystąpić do dalszych robót murarskich.

Pustaki

Kolejnymi, istotnymi elementami betonowymi, które odgrywają ważną rolę przy pracach budowlanych, są pustaki. Pustaki betonowe produkuje się przez wypełnianie specjalnych form masą betonu. W wyniku wiązania i twardnienia osiągają wysokie parametry wytrzymałości. Odznaczają się łatwym montażem i solidnym wykonaniem.

Występuje kilka rodzajów pustaków, które stosowane są w różnych miejscach. Wyróżniamy zatem:

  • - pustaki wentylacyjne,
  • - pustaki ścienne,
  • - pustaki stropowe,
  • - pustaki szalunkowe.

Pustaki wentylacyjne wytwarza się z lekkiego betonu keramzytowego i stosuje się je głównie do budowy grawitacyjnych systemów wentylacyjnych. Łączy się klasyczną zaprawą montażową.

Pustaki ścienne są dedykowane do stawiania ścian konstrukcyjnych, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W naszej firmie produkujemy je na kruszywie żużlowym i keramzytowym.

Pustaki stropowe to jedne z elementów stropu teriva. Ich zastosowanie pozwala ograniczyć zużycie betonu towarowego przy tworzeniu szkieletu. 

Z kolei pustaki szalunkowe to części przeznaczone do wykończenia wieńców stropowych. Dzięki nim nie trzeba wykorzystywać szalunku drewnianego, co skraca ogólny czas montażu i przekłada się na oszczędności finansowe.

Bloczki betonowe

Na koniec nie można zapomnieć o bloczkach fundamentowych. Ich głównym przeznaczeniem jest wmurowanie fundamentów i piwnic, a także części przyziemnych ścian nośnych. Niekiedy wykorzystuje się je także do budowy słupów, murków, czy ścian działowych. Bloczki odznaczają się dużą wytrzymałością, trwałością i odpornością na ściskanie, ponieważ spoczywa na nich ogromny ciężar całej konstrukcji budynku.

Jeśli szukacie wysokiej jakości prefabrykatów betonowych, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem, która produkuje i sprzedaje materiały betonowe najwyższej klasy, spełniające wszelkie normy i odznaczające się doskonałą wytrzymałością.

Wróć