facebook

Jakimi parametrami charakteryzuje się beton towarowy?

Styczeń 25, 2021

Historia betonu liczy ponad 9000 lat. Przez tysiąclecia jego receptura ewoluowała, ciągle ulepszana, aby dojść do nowoczesnych rozwiązań, które oferuje współczesny beton towarowy. Jest on materiałem stosowanym powszechnie i stanowi ważny element w konstrukcji wielu budynków.  Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat tego produktu, zapraszamy do lektury.

Czym jest beton towarowy?

Beton towarowy to nic innego jak mieszanka cementu, wody, kruszyw oraz starannie dobranych domieszek uszlachetniających. Swoje właściwości użytkowe uzyskuje w wyniku wiązania składników, co prowadzi do stwardnienia mieszanki. Produkuje się go w profesjonalnych węzłach betoniarskich, a następnie gotową mieszankę dostarcza się do przeznaczonego miejsca wbudowania. 

Nowoczesne węzły sterowane są elektronicznie i wyposażone w czułą aparaturę (sonda wilgotności, wagi). Pozwala to na wyprodukowanie powtarzalnej mieszanki o stabilnych parametrach, przez co beton towarowy różni się od betonu wytwarzanego samodzielnie w betoniarce. Przede wszystkim decydując się na zakup gotowego betonu towarowego, można mieć pewność, że spełnia on wszelkie normy i wymagania, a producent regularnie przeprowadza badania na pobieranych próbkach mieszanek. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że stosowanie surowców (cement, kruszywa, domieszki) o sprawdzonym pochodzeniu i kontrolowanych parametrach pozwala na utrzymanie stałej jakości produktu.  

Parametry i charakterystyka betonu towarowego

Beton towarowy charakteryzuje się przede wszystkim niesamowitą trwałością oraz plastycznością. Są to kluczowe cechy, gdyż wykorzystuje się go do m.in. budowy elementów nośnych konstrukcji, które przenoszą duże obciążenia i muszą się odznaczać niezawodnością przez wiele lat. Plastyczność betonu pozwala na tworzenie dowolnych brył, co daje klientom swobodę budowania i przedkłada się na szerokie zastosowanie tego surowca.

Jednakże pod pojęciem „beton towarowy” kryje się dość szeroki wachlarz asortymentu. Najważniejszą cechą betonu jest jego wytrzymałość na ściskanie – to właśnie ona decyduje o klasie betonu. Konieczność rozgraniczania klas wynika właśnie z różnorodności zastosowań tego materiału w budownictwie. Klasa dobierana jest więc zgodnie z przeznaczeniem.

Poza standardową klasyfikacją pod względem wytrzymałości wyszczególnia się również klasy ekspozycji. Opisują one wpływ czynników środowiska na stwardniały beton (np. ryzyko agresji chemicznej lub cyklów zamrażania i rozmarzania) i ułatwiają dokonanie trafnego wyboru dla danej konstrukcji lub elementu. Dla bardziej wymagających przedsięwzięć dobiera się również receptury o odpowiedniej nasiąkliwości, mrozoodporności oraz wodoszczelności betonu.

Warto nadmienić, że beton towarowy, ze względu na niskie nakłady związane z jego wytwarzaniem, jest również stosunkowo tanim materiałem. Nic więc dziwnego, że chętnie korzystają z niego specjaliści na całym świecie.

Jeżeli szukają Państwo betonu towarowego o wysokiej jakości, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Od lat specjalizujemy się w produkcji betonu, który dostarczamy klientom. Oferujemy betony o różnych parametrach i konsystencji, przez co mamy pewność, że każdy znajdzie u nas odpowiedni produkt.

Wróć