facebook

Jak dobrać nadproża do przykrycia otworów okiennych i drzwiowych?

Sierpień 12, 2021

Budowa domu czy każdego innego budynku to tak naprawdę połączenie różnego rodzaju technologii, metod i materiałów. W ten sposób uzyskujemy możliwość wykonania dobrego jakościowo i przede wszystkim bezpiecznego budynku. Jednym z ciekawych elementów, które przy okazji pełnią niezwykle ważną funkcję konstrukcyjną projektu, są nadproża otworów okiennych oraz drzwiowych. Czym jednak są owe nadproża i jak dobiera się je, aby dobrze odgrywały swoją rolę? Przyjrzymy się bliżej temu tematowi!

Czym są nadproża i dlaczego się je stosuje?

Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym w ogóle są nadproża i dlaczego zaznaczyliśmy, że pełnią one bardzo ważną funkcję w konstrukcji praktycznie każdego budynku.

Otóż gdybyśmy chcieli, najprościej jak się da wyjaśnić czym w ogóle są nadproża, powinniśmy powiedzieć, że są to pewnego rodzaju belki, których główną rolą jest wzmocnienie okna oraz drzwi. Nadproże umieszcza się na górze otworu drzwi lub okna, zawsze symetrycznie względem tego, jak biegną parapety.

Dlaczego nadproża są tak ważne? Ponieważ pełnią one funkcję wzmocnienia całej konstrukcji ściennej, dzięki czemu okna i drzwi nie są praktycznie w ogóle obciążone. Warto także od razu zaznaczyć, że błędy podczas wykonywania konstrukcji samych nadproży mogą wiązać się z dość poważnymi konsekwencjami dla całego budynku. Przede wszystkim jednak mogą doprowadzić do pęknięć ścian oraz powstawania mostków termicznych, których oczywiście każdy chciałby uniknąć. Właśnie dlatego każdy otwór okienny czy też drzwiowy musi być zabezpieczony nadprożem. Trzeba również pamiętać, że nadproża mogą być wykonywane z bardzo zróżnicowanych materiałów. Mogą być one drewniane, murowane zbrojone lub niezbrojone, żelbetonowe albo prefabrykowane.

Jak dobiera się nadproża?

Dobierając rodzaj nadproża, trzeba brać pod uwagę kilka elementów. Jednym z nich jest rozmiar samych otworów, nad którymi będą one montowane.  Ważny tutaj jest materiał, z jakiego są one wykonywane, a to przekłada się również na ich klasę wytrzymałościową.
Inna istotna sprawa to rodzaj ściany, w jakiej planowane jest wykonanie otworów. Ściana taka może być obustronnie obciążona stropami, nieobciążona albo obciążona z jednej strony. Wspomniane rzeczy mają bezpośredni wpływ na wybór tego, jakie nadproża będą musiały być wykonane.

Wróć